Sertés étkek

Ételek sertéshúsból
Csőben sült hús parasztosan
Csülkös bab hurkával
Dupla borsóleves füstölt oldalassal
Emeletes sertésborda
Északi bableves
Fűszeres sertéscomb
Hagyományos raclette
Karajszeletek vegyes salátával
Mustáros malacsült
Pácolt sertéscomb zöldborsóval
Pórés sertésragu
Rozmaringos sertéssült
Sertés szűzpecsenye almával
Sertéscomb gombamártással
Sertéshús paprikával
Sertéssült füstölt sajttal és almával


Ételek sertéshúsból

A magyaros konyha legkedveltebb, legjellegzetesebb ételei sertéshúsból készülnek. Sertéshúsból sokféle étel, sokféle módon készíthető, ügyeljünk arra, hogy mindig a legmegfelelőbb részét használjuk a sertésnek. A sertés egyes részei elég sok zsírt tartalmaznak, ha ezeket nem távolítjuk el főzés előtt, az étel nehezen emészthető, telítő hatású lesz. Célszerű olyan főzésmódot választani, mely során a zsír kiolvad a húsból. Sütéskor használjuk teflon bevonatú edényeket, így kevesebb zsírra lesz szükség. Ha füstölt sertéshúsból készítünk ételt, főzés előtt a húst alaposan ki kell áztatni. Főzést hideg vízben kezdjük és ha a lé nagyon sós lesz, leöntjük és új vizet öntünk rá. Sertéshúsból készíthető étel sütéssel, párolással, főzéssel. A karaj, az oldalas, a dagadó, a szűzpecsenye, a tarja, a rózsa, a dió, a frikandó, a lapocka süthető egészben vagy szeletelve. Az egészben sültet mindig közép meleg sütőben sütjük, és a húst saját zsírjával gyakran locsolgatjuk. A pecsenyevillát soha ne szúrjuk bele, mert az értékes lé kifolyik belőle. Szeletelés előtt legalább 15 percig lefedve pihentetjük.
A pecsenyelét jól lezsírozva tálaljuk a hús mellé. A sertéshúst angolosan, félig átsütve sohasem készítjük. Ha a sertéshúst szeletelve sütjük a következő részeket használhatjuk: a sertésbordához karajt, a sertésérmékhez szűzpecsenyét, a sertésflekkenhez tarját, a sertés javához diót, a sertésszelethez felsálat. A sertéshúst párolhatjuk egészben, szeletelve és apróra vágva. A vidéki házak legnagyobb téli eseményei közé tartoztak a disznótorok, a tor kora hajnalban egy kupica barackpálinkával, friss pogácsával és malacvisítással kezdődött, és a disznótoros vacsorával végződött. A disznótoros vacsora első fogása az orjaleves volt. Ezt követte főt hús párolása, melyhez ecetes tormát fogyasztottak. A főfogás két tálon érkezett. Az egyiken toros káposzta volt, a másikon sült hurka-kolbász, párolt káposzta, tört burgonya, az egész napos kemény munka után bizony jól esett a kiadós vacsora.

Vissza az elejére

Csőben sült hús parasztosan

HOZZÁVALÓK

1 fej fehér vagy lila káposzta
1 kg burgonya
1 kg darált sertéshús
1 fej vöröshagyma
1-2 szegfűszeg
1-1 csokor kakukkfű és petrezselyem
1-2 babérlevél

őrölt bors
szerecsendió
6 dkg vaj
1 mogyoróhagyma
1 gerezd fokhagyma
1-1 evőkanál apróra vágott petrezselyem és zsír
2 tojás
5 dkg reszelt sajt



ELKÉSZÍTÉS

A szegfűszeget a hagymába szúrjuk. A káposztát megmossuk, torzsáját kivájjuk, vékonyra reszeljük, és lobogó sós vízben a hagymával, a kakukkfűvel, a petrezselyemmel és a babérlevéllel 20 percig főzzük. A húst a vaj harmadában megpároljuk, közben villával folyamatosan mozgatjuk, hogy ne álljon össze. Hozzáadjuk a mogyoróhagymát és a zúzott fokhagymát. Sóval, borssal ízesítjük, levesszük a tűzről, belekeverjük a tojásokat és a vágott petrezselymet. A burgonyát meghámozzuk, és sós vízben puhára főzzük. Lecsöpögtetjük, majd a vaj másik részével pürét készítünk belőle. Amikor a káposzta megfőtt, lecsöpögtetjük, és a zsírban jól átforgatjuk. Római vagy jénai tálat vajjal kikenünk, és rétegenként belerakjuk a káposztát, a húst és a burgonyapürét. A reszelt sajttal megszórjuk, a maradék vajat rámorzsoljuk, és sütőben készre sütjük. Forrón tálaljuk.

Vissza az elejére

Csülkös bab hurkával

HOZZÁVALÓK

35 dkg csülök
50 dkg bab (fehér)
1 fej vöröshagyma
10 dkg szalonna
1 csokor petrezselyem
1 szál véreshurka
1 szál lángolt kolbász
1 csipős paprika
1 gerezd fokhagyma
2 dl olaj
sáfrány



ELKÉSZÍTÉS

A csülköt és a babot 12 órára beáztatjuk. A babot, a csülköt, a hurkát, a feldarabolt kolbászt, a szalonnakockákat, a negyedekre vágott hagymát, a zúzott fokhagymát, az aprított petrezselymet és az olajat felforraljuk. A keletkező habot leszedjük, majd lefedve 20 percig kislángon főzzük. (Ha szükséges, a vizet pótoljuk, hogy a babon mindig legyen víz!) Amikor a bab félig megfőtt, beletesszük a sáfrányt. Amikor kész, megsózzuk, lefedjük, levesszük a tűzről, és 30 percig állni hagyjuk. Kidobjuk belőle a hagymát és a petrezselymet. Tálra öntjük, rátesszük a hurkát, és petrezselyemmel díszítjük.

Vissza az elejére

Dupla borsóleves füstölt oldalassal

HOZZÁVALÓK

25 dkg sárgaborsó
25 dkg zöldborsó (mirelit)
40 dkg főtt füstölt oldalas
3 liter húsleves
1 kis fej vöröshagyma
majoranna
őrölt bors

vaj

ELKÉSZÍTÉS

A sárgaborsót egy éjszakán át hideg vízben áztatjuk, majd leszűrjük. A leveslében a zöldborsót és az oldalast puhára főzzük, majd leszűrjük, és a húst meg a borsót melegen tartjuk. A sárgaborsóra ráöntjük a főzőlét, megsózzuk, hozzáadjuk a hagymát, és puhára főzzük. A puha sárgaborsót botmixerrel pürésítjük vagy áttörjük, és visszatesszük a tűzre. Ízlés szerint sóval, borssal, majoránnával fűszerezzük, beletesszük a zöldborsót, a kisebb darabokra vágott húst, és összeforraljuk. Színes paprikakockákkal megszórva tálaljuk.

Vissza az elejére

Emeletes sertésborda

HOZZÁVALÓK

8 vékony szelet sertésborda
8 vékony szelet gépsonka
8 vékony szelet óvári sajt
20 dkg gomba
1 fej vöröshagyma
10 dkg liszt
1 tojás
1 evőkanál paradicsompüré
1 evőkanál zsemlemorzsa
petrezselyem
vaj
olaj
őrölt bors

ELKÉSZÍTÉS

Kevés vajban világosra pirítjuk a finomra vágott hagymát, és beletesszük a szárral együtt apróra vágott gombát. Sóval, borssal, finomra vágott petrezselyemmel fűszerezve puhára pároljuk. Mikor zsírjára sült, hozzákeverjük a paradicsompürét, majd tojással, zsemlemorzsával elkeverve készre sütjük. A húsokat enyhén kiveregetjük , sóval, borssal megszórjuk, majd lisztbe forgatjuk, és forró olajban megsütjük.
A húsokra gombapépet kenünk, ráterítünk egy-egy szelet sonkát és sajtot, majd a rétegezést még egyszer megismételjük. Meleg sütőben addig sütjük, míg a sajt ráolvad. Tetszőleges körettel, melegen tálaljuk.

Vissza az elejére

Északi bableves

HOZZÁVALÓK

20 dkg bab (piros)
20 dkg sertésborda
20 dkg kelkáposzta
10 dkg szalonnabőr
10 dkg füstölt szalonna
1 babérlevél
2 burgonya
1 evőkanál petrezselyem (apróra vágott)
1 evőkanál liszt
1 evőkanál kukoricaliszt
4 evőkanál olaj
őrölt bors

ELKÉSZÍTÉS

A babot 12 órára beáztatjuk, majd lecsöpögtetjük, és lábasba tesszük. Hozzáadjuk a húst, a szalonnabőrt, 2 liter vizet öntünk rá, és belerakjuk a babérlevelet. Felforraljuk, majd kislángon másfél óráig főzzük. A szalonnát felkockázzuk. A kelkáposztát megtisztítjuk, a torzsáját kivágjuk, külső leveleit leszedjük, majd felszeleteljük.
A burgonyát meghámozzuk. A szalonnakockákat és a petrezselymet az olaj felében megpirítjuk , majd beletesszük a káposztát, a burgonyát, 1 dl vizet, és 10 percig kislángon főzzük. A maradék olajban külön aranyszínűre pirítjuk a lisztet és a kukoricalisztet, majd a szalonnás petrezselyemmel együtt a babos húshoz keverjük. Sóval, borssal ízesítjük, és kislángon még 15 percig főzzük.

Jó tudni

Ez egy nagyon régi északi étel, melynek lényege a burgonya, a bab és a káposzta.

Vissza az elejére

Fűszeres sertéscomb

HOZZÁVALÓK

80 dkg sertéscomb
2 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
2 cm frissen reszelt gyömbér
fél-fél evőkanál őrölt koriander- és köménymag
fél-fél kávéskanál chilipor és kurkuma
2 dl kókusztej
2 narancs (leve)
1 evőkanál barna cukor
2 evőkanál pörkölt mogyoró


ELKÉSZÍTÉS

A sertéscombot kockákra vágjuk, a hagymákat felaprítjuk. Serpenyőben olajat forrósítunk, megpirítjuk benne a húskockákat, majd tálra szedjük, és félretesszük.
A visszamaradt olajban néhány perc alatt megpirítjuk a hagymát és a fokhagymát, beletesszük a gyömbért, a többi fűszert, és egy percig kevergetve pároljuk. Visszatesszük a húst a serpenyőbe, jól elkeverjük a hagymákkal, és felöntjük a felmelegített kókusztejjel. Forrásig hevítjük, majd mérsékeljük a tüzet, és kislángon, fedő nélkül legalább 1 óráig főzzük, amíg a hús megpuhul. Belekeverjük a narancslevet és a barna cukrot, ha szükséges, utófűszerezzük, majd a tetejét megszórjuk durvára vágott pörkölt mogyoróval.

Vissza az elejére

Hagyományos raclette

HOZZÁVALÓK

80 dkg trappista sajt
4 nagy főtt burgonya
4 csemegeuborka
8 ecetes gyöngyhagyma
füstölt hús
szalámi
kolbász
őrölt bors



ELKÉSZÍTÉS

A sajtot vékony szeletekre vágjuk. A burgonyát héjában megfőzzük, még melegen tányérokra tesszük. Ízlés szerint mindenki a raclette-sütőjébe tesz egy-egy darabka sajtot, és aranyszínűre pirítja, majd borssal megszórja. A burgonyák közepét kissé bevágva, hagymadarabkákat vagy uborkát tesz bele. Füstölt hússal, kolbásszal, szalámival kínáljuk.


Jó tudni

Az első raclette Svájcból, Wallis kantonból ered. Az ottani szőlőbirtokokon égették el a szőlővesszőket vagy készítettek főtt krumplit az ebédhez, némi sajt kíséretében. Alighanem úgy történt, hogy egy nap egy kis sajtdarabka a tűzbe esett, és a sült sajt különleges íze rabul ejtette a munkásokat. Megszületett hát a raclette, de neve csak 1909-től vált általánossá. A szó a "kapargatást, vakargatást" jelentő igéből ered, ami nem véletlen, hiszen a finom olvadt sajt kissé rásül az edényre, és le is kell onnan vakargatni, ám épp ettől finom csemege.

Vissza az elejére

Karajszeletek vegyes salátával

HOZZÁVALÓK

60 dkg sertéskaraj
3 dkg vaj
1 kávéskanál őrölt borsfű
2 evőkanál vörösborecet

A salátához
2 fej saláta
2 evőkanál vörösborecet
3 evőkanál olaj
4 borsfűág
őrölt bors



ELKÉSZÍTÉS

A vajat és a borsfüvet simára keverjük, és sóval, borssal ízesítjük. Ezzel a húst bekenjük, majd olajjal kikent tepsiben megsütjük. Amikor kész, felszeleteljük, és kihűtjük. A zsírját ecettel jól elkeverjük, és áttörjük. A salátákat leveleikre szedjük, megmossuk, lecsöpögtetjük, és hosszú, vékony szeletekre vágjuk. A babot és a zöldbabot 8-10 percig sós vízben roppanós puhára főzzük, majd lecsöpögtetjük. Salátástálban az olajat, az ecetes sült levet, az apróra vágott borsfüvet összekeverjük, és sóval, borssal ízesítjük. Még melegen óvatosan belekeverjük a babot és a zöldbabot. A húst a fűszeres zöldség mellé tálaljuk. Pirítóst vagy hideg főtt burgonyát adhatunk hozzá.

Vissza az elejére

Mustáros malacsült

HOZZÁVALÓK

80 dkg malachús
5 evőkanál mustár
4 gerezd fokhagyma
1 evőkanál olaj
2 kakukkfűág
4 dkg vaj
1 dl száraz fehérbor
2 dl csirkehúsleves (leveskockából)
4 evőkanál sárgabarackkompót-lé
őrölt bors


ELKÉSZÍTÉS

Mély tálban 3 evőkanál mustárt, 2 gerezd zúzott fokhagymát, az olajat, az apróra vágott kakukkfüvet összekeverjük, sóval, borssal ízesítjük. A húst ezzel megkenjük, majd folpackkal lefedjük, és 1 órára hűtőbe tesszük. A folpackot levesszük, a húst a vajban aranyszínűre sütjük, majd tányérra tesszük. A zsiradékba keverjük a bort és a húslevest. A maradék 2 gerezd fokhagymát (héjával együtt) hozzáadjuk, borssal megszórjuk, a húst visszatesszük, és lefedve 1 óráig főzzük. A húst kivesszük, felszeleteljük, a levét szitán áttörjük, és visszaöntjük az edénybe. Hozzáadjuk a maradék mustárt, és a kompótlevet. Újrafűszerezzük, beletesszük a hússzeleteket, és lefedve még 5 percig főzzük.

Variáció
Savanykásabb, pikánsabb lesz a mártás, ha sárgabarackkompót-lé helyett cseresznyebefőtt levét használjuk.

Vissza az elejére

Pácolt sertéscomb zöldborsóval

HOZZÁVALÓK

40 dkg sertéscomb
40 dkg zöldborsó
1 tojásfehérje
4 evőkanál száraz fehérbor
4 evőkanál kukoricakeményítő
6 evőkanál olaj

A szószhoz
4 evőkanál kukoricaliszt
2 gerezd fokhagyma
2 cm-es darab gyömbér
6 evőkanál paradicsomlé
1 teáskanál paprikaszósz
2 evőkanál borecet
2 teáskanál cukor


ELKÉSZÍTÉS

A húst felkockázzuk. A tojásfehérjét, a bort, a sót és a kukoricakeményítőt habbá verjük, majd belekeverjük a húst, és lefedve 20 percig állni hagyjuk. A zöldborsót megpároljuk. A szószhoz a kukoricalisztet kevés hideg vízzel összekeverjük. Serpenyőben vagy wokban, állandóan kevergetve a húst forró olajban 10 percig pirítjuk , majd kivesszük, és tányérokra osztjuk. A zsiradékban a fokhagymát és a gyömbért kislángon 4 percig pároljuk, majd hozzáadjuk a paradicsomlét, a paprikamártást, 2 evőkanál hideg vizet, az ecetet és a cukrot. Összeforraljuk, majd beletesszük a feloldott kukoricakeményítőt, és sűrűre főzzük. Végül a húst és a zöldborsót is hozzáadva, még 5 percig főzzük.

Vissza az elejére

Pórés sertésragu

HOZZÁVALÓK

1,5 kg sertéskaraj
2 fej vöröshagyma
1 kg póréhagyma
6 zellerlevél
9 evőkanál olaj
őrölt bors

ELKÉSZÍTÉS

A karajt darabokra vágjuk. A póré zöldjének negyedét meghagyjuk, és a fehér résszel együtt karikákra vágjuk. Az olajban üvegesre pároljuk a felkockázott hagymát, majd hozzáadjuk a húst, és kevergetve megpirítjuk . Beletesszük a vágott zellerlevelet, sóval, borssal meghintjük, és 6 dl vizet öntünk alá. Összekeverjük, és lefedve 45 percig pároljuk. Belekeverjük a pórét, és lefedve még 15 percig pároljuk, hogy a szósz sűrű legyen.

¨ Olívaolajban megforgatott, főtt tészta mellé kínálhatjuk.

¨ Puhább lesz a hús, ha a húskockákat 1 óráig tejben áztatjuk, majd lecsöpögtetjük

Vissza az elejére

Rozmaringos sertéssült

HOZZÁVALÓK

80 dkg csont nélküli karaj

A marináláshoz
5 dl ecet
2 dl víz
2 fej vöröshagyma
6 gerezd fokhagyma
1 csokor (vegyesen) petrezselyem és zellerlevél
1 szál rozmaring
3 dkg vaj
őrölt bors


A körethez
4 uborka
3 tojás
7,5 dkg reszelt ementáli sajt
őrölt bors

ELKÉSZÍTÉS

A marináló mártáshoz az ecetet és a vizet összekeverjük, hozzáadjuk az apróra vágott hagymát, 3 gerezd fokhagymát, a petrezselymet, a zellerlevelet, a rozmaringot, majd sóval, borssal ízesítjük. Felforraljuk, és kihűtjük. A húst a maradék fokhagymával megtűzdeljük, majd a mártásba tesszük. Másnapig állni hagyjuk, majd lecsöpögtetjük, szárazra töröljük, a vajjal bekenjük, és forró sütőben pirosra sütjük. Sütés közben a saját levével időnként locsolgatjuk. Az uborkákat felkarikázzuk, sós vízben puhára főzzük, lecsöpögtetjük, és sütőlapra tesszük. A tojásokat a sajt háromnegyedével felverjük, sóval, borssal ízesítjük, és az uborkára öntjük. A maradék sajttal megszórjuk, és forró sütőben készre sütjük. A felszeletelt hús mellé tálaljuk.

Vissza az elejére

Sertés szűzpecsenye almával

HOZZÁVALÓK

70 dkg kockákra vágott sertés szűzpecsenye
5 dkg vaj
20 dkg mogyoróhagyma
1 csokor zellerlevél és petrezselyem vegyesen
6 alma (savanykás)
3 dl marhahúsleves (leveskockából)
1 fej vöröshagyma
3 szegfűszeg
fél citrom (leve)
3 zsályalevél
1 tojássárgája
1,5 dl tejszín
őrölt bors


ELKÉSZÍTÉS

A mogyoróhagymákat sós vízben blansírozzuk (5 percig főzzük). A zsályát apróra vágjuk.
A hagymába szúrjuk a szegfűszegeket. Mély lábasban, a vajban aranyszínűre sütjük a húst, majd sóval, borssal meghintjük. Hozzáadjuk a szegfűszeges hagymát,
a petrezselymet és a zellerlevelet. Felöntjük a húslevessel, és lefedve, kislángon
15 percig pároljuk. Az almákat meghámozzuk, magházukat kivájjuk, negyedekre szeleteljük, és a mogyoróhagymához adjuk. Lefedve puhára pároljuk. Amikor kész, mindkét edényből a darabokat tálra tesszük, a kétféle zsiradékot összeöntjük, és felforraljuk. Hozzáadjuk a citromlét, a tejszínt, és sűrűre főzzük. Állandóan kevergetve beledolgozzuk a tojássárgáját és a zsályát. A kivett darabokat visszatesszük a lábasba, és összeforraljuk.

Vissza az elejére

Sertéscomb gombamártással

HOZZÁVALÓK

80 dkg sertéscomb
2 dkg gomba (szárított)
2 fej vöröshagyma
25 dkg sampinyon gomba
20 dkg fokhagymás kolbász
2 babérlevél
4 evőkanál olaj
10 dkg paradicsompüré
őrölt bors



ELKÉSZÍTÉS

A szárított gombát kevés meleg vízbe áztatjuk, amikor megduzzadt és megpuhult, leszűrjük, és folyó vízben megmossuk. A hagymát felkockázzuk, a gombát megtisztítjuk, a kolbászt kockákra vágjuk. A húst a babérlevelekkel, a kolbászdarabokkal és a hagymával az olajban minden oldalán megpirítjuk , majd beletesszük a friss és a szárított gombát. 5 percig pároljuk, hozzáadjuk a paradicsompürét és a szárított gomba áztatóvizét. Sóval, borssal ízesítjük, és 1 és negyed óráig pároljuk. A kész húst felszeleteljük, tányérokra tesszük, a mártást köré öntjük, és natúr párolt rizzsel körítjük.

Variáció
Bármilyen szárított gombát használhatunk, kivéve a kínai illatos

Vissza az elejére

Sertéshús paprikával

HOZZÁVALÓK

50 dkg sertéscomb
3 kávéskanál kukoricakeményítő
3 (sárga, piros, zöld) kaliforniai paprika
1 csokor újhagyma
2 gerezd fokhagyma
1 tojás
10 dkg kis kockákra vágott ananász

A páchoz
1-1 evőkanál olaj és szójaszósz
2 evőkanál édes bor
1 kávéskanál cukor

A mártáshoz
3-3 evőkanál ketchup és balzsamecet
1 kávéskanál Worchester szósz
késhegynyi cukor
őrölt bors

kukoricakeményítő
olaj, a sütéshez



ELKÉSZÍTÉS

A húst csíkokra vágjuk, és egy nagy tálban jól elkeverjük a kukoricakeményítővel. Hozzáadjuk a pác összes többi hozzávalóját, átforgatjuk, lefedjük, és 30 percre hűtőbe tesszük.
A paprikákat kicsumázzuk, csíkokra vágjuk. A mártás hozzávalóit összekeverjük, és félretesszük. A tojást hozzákeverjük a pácolódó húshoz. Mély tányérba kukoricakeményítőt hintünk, megforgatjuk benne a lecsöpögtetett húst, majd kiszedjük, tepsibe terítjük, és letakarva a forró sütőbe tesszük. A visszamaradt olajat wokban felforrósítjuk, és nagylángon, néhány perc alatt átsütjük a paprikát, az ananászt, a feldarabolt hagymát és a zúzott fokhagymát, majd 1 dl vizet öntünk rá, és felforraljuk. Ráöntjük a mártást, jól összekeverjük, sózzuk, borsozzuk. Kivesszük a húst a sütőből, összevegyítjük a zöldségekkel, és azonnal tálaljuk. Rizsköretet, tésztát és burgonyapürét is kínálhatunk mellé.

Vissza az elejére

Sertéssült füstölt sajttal és almával

HOZZÁVALÓK

1 kg sertéscomb
25 dkg füstölt sajt
4 dl tyúkhúsleves (leveskockából)
8 alma (jonagold)
4 dkg vaj
1 dl vörösbor
őrölt bors


ELKÉSZÍTÉS

A sajtot felszeleteljük. A levest felforraljuk. Az almákat meghámozzuk, magházukat kivágjuk. A húst hosszában felhasítjuk, de nem vágjuk ketté. Beletesszük a sajtszeleteket, a húst eredeti alakjára igazítjuk, majd spárgával átkötjük, és a hűtőben 30 percig pihentetjük. Kivajazott tepsibe rakjuk, sóval és borssal meghintjük, majd ráöntjük a leves felét. Forró sütőben 50 percig sütjük, majd minden almára vajdarabkákat teszünk, a hús köré rendezzük, és készre sütjük, időnként a maradék levessel meglocsoljuk. A húst kivesszük a tepsiből, felszeleteljük, és előmelegített tányérokra tesszük. Az almákat negyedekre vágjuk, és a hús mellé helyezzük.
A zsiradékot összekeverjük a borral, és a húst ezzel meglocsoljuk. Az egészet borssal megszórjuk, és a maradék szósszal körülöntjük.

Jó tudni

A vallonok csípős sajttal, Herve-vel készítik. Nálunk nem kapható, ezért ajánljuk a füstölt sajtot, hiszen a sütés során az ízek még alakulnak.

Leveskockával és csipetnyi sáfránnyal ízesített vízben főtt rizzsel köríthetjük.

Vissza az elejére