Vad étkek

Ételek vadhúsból
Párolt nyúlcomb naranccsal
Nyúlragu
Nyúlpörkölt
Nyúlpaprikás
Rakott vadnyúl
Párolt őzcomb
Őzgerinc sütve
Tárkonyos őzgerinc
Őzgerinc
Őzpörkölt
Vaddisznóhús lencsével
Vaddisznóbordák roston
Tihanyi vaddisznóragu
Vaddisznó vörösborban
Vadmalacszelet roston
Párolt vadkacsa
Mandulás őzszeletek
Vörösboros őzpörkölt
Zöldséges őzragu
Tűzdelt fácán
Párolt fürjek
Vörösborban párolt vadkacsa
Birsalmával töltött vadkacsa


Ételek vadhúsból

Vadhús legjellemzőbb tulajdonságai, hogy zsírszegény, erős rostozatú, magas fehérjetartalmú. Színe általában sötétvörös. Ezen tulajdonságok miatt nagyon fontos, hogy a vadhúst felhasználás előtt érlelni, majd pácolni kell, és mindig a legmegfelelőbb konyhatechnológiai eljárást kell alkalmazni. Így a vadhús rostjai felpuhulnak, fogyasztásuk élvezetesebb lesz.

A vadakat két nagy csoportba oszthatjuk. A nagyvadakhoz tartoznak az őzek, a szarvasok, és a vaddisznó. Az őzet és a szarvast elejtés után kizsigerelik (belső részeiket eltávolítják).

6-7 napig horogra akasztva érlelik, majd megnyúzzák és részeire bontják. A vaddisznót érlelés után nem nyúzzák meg, hanem megperzselik, megkaparják, és ugyanúgy bontják részeire mint a sertést. Az őz-, a szarvas és vaddisznóhúst további puhulás érdekében pácolni kell. A sütéssel készíthető vadételeket szárazpácban, a párolással és főzéssel készíthető ételeket nedves pácban puhítjuk.

Szárazpácolás:

Először éles kés segítségével lefejtjük az inakat és eltávolítjuk a faggyús részeket, majd a húst bedörzsöljük törtborssal, bekenjük mustárral, zománcozott edénybe rakjuk és annyi olajat öntünk rá, hogy ellepje. A húst hűtőszekrénybe helyezzük és 4-6 napig pihentetjük.

Nedves pácolás:

Hozzávalók: 1 szál petrezselyemgyökér, 1 szál sárgarépa, 5 dkg zellergumó 1 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, szemes bors, 1 db babérlevél, koriandermag, fél dl borecet, 1 dl bor és másfél liter víz. Elkészítés: a vízben megfőzzük a zöldségféléket, hozzáadjuk a fűszereket, majd lehűtjük. Ebbe a lébe helyezzük a lehártyázott húsdarabokat és 3-4 napig hűtőszekrényben érleljük, miközben a húsdarabokat többször megforgatjuk.

A hús jellegének megfelelően a nedves páchoz egyéb fűszereket is használhatunk. A bor megválasztása is a hústól függ. A nyúlhoz természetesen fehér, a szarvashoz vörösbort használunk.

A vadak másik nagy csoportjába tartoznak a vadnyulak és a vadszárnyasok, mint például szalonka, fogoly, fürj, fácán. A vadnyulat elejtés után 3-4 napig kiakasztva érlelik, majd kizsigerelik. Bőrét lenyúzzák és feldarabolják. A kisebb testű szárnyasokat elejtés után 2-3 napig, a nagyobb testűeket 3-4 napig tollazatukban érlelik.

A vadszárnyasokat szárazon kopasztják. Az érlelés és a pácolás következtében a vadak húsa felpuhul, rostozatuk lazább lesz. Ettől még az elkészített étel nem lesz ízletes, hiszen a vadak húsa rendkívül száraz, zsírban szegény. Ezen tulajdonságán lehet segíteni tűzdeléssel, vagy szalonnaburkolással. Tűzdeléskor a vadhúsba, tűzdelőtű segítségével füstölt szalonnacsíkokat helyezünk, szabályosan 1 cm-re egymástól, hogy a szalonnacsíkok végei kilógjanak. Általában a kistestű vadszárnyasoknál alkalmazzuk a szalonnaburkolást. Ez azt jelenti, hogy 3-4 mm vastagságú szalonnadarabkákkal betakarjuk a vadszárnyast és a szalonnát zsineggel hozzáerősítjük.

Vissza az elejére

Párolt nyúlcomb naranccsal

Hozzávalók

8 db vadnyúlcomb
6 dkg vaj
2 dl fehérbor
2 db narancs
1 db mandarin
5 dkg liszt

őrölt bors
barnamártás

ELKÉSZÍTÉS

A narancsok levét kinyomjuk, a mandarint megtisztítjuk és cikkekre szedjük. A combokat megmossuk, sóval és borssal fűszerezzük.

A vadnyúlcombokat lisztbe mártjuk és felforrósított vajon elősütjük. Aláöntjük a fehérbort és kevés barnamártást, fedővel lefedjük és lassú tűzön puhára pároljuk. Ha megpuhultak, rövid ideig pihentetjük és félbevágjuk. Közben félliternyi barnamártást összekeverünk a narancslével és jól felforraljuk.

Tálalás

A nyúlcombokat tálra rakjuk, ráöntjük a barnamártást, a többit külön mártásoscsészében tálaljuk. A fürjeket a mandarinnal díszítjük. Köretként burgonyaropogóst adunk hozzá.

Vissza az elejére

Nyúlragu

Hozzávalók

2 nyúlcomb
2 nyúllapocka
6 dkg zsír
2 evőkanál liszt
1 gerezd fokhagyma
1 vöröshagyma
1 babérlevél
néhány szál kakukkfű
1 csomó zöldpetrezselyem
20 dkg gomba
2 dl fehérbor

bors

ELKÉSZÍTÉS

A nyúlcombot és lapockát 3-6 dkg-os darabokra vágjuk. Forró zsiradékban szép pirosra pirítjuk, megszórjuk a liszttel, hozzáadjuk a finomra vágott vöröshagymát és az összezúzott fokhagymát, megkeverjük, megsózzuk, megborsozzuk, föleresztjük a borral és ugyanannyi vízzel. Ha felforrt, kis tüllzacskóba – avagy teatojásba – tegyük a babérlevelet,
a zöldpetrezselymet és kakukkfüvet, és főzzük együtt a nyúllal. Ezután tegyük bele a megtisztított és negyedekbe vágott gombát, és fedő alatt pároljuk készre. Tálaláskor eltávolítjuk a fűszeresfüves zacskót, és a raguhoz vajas rizst vagy spagettit adunk.

Vissza az elejére

Nyúlpörkölt

Hozzávalók

1 kg nyúlhús
1 nagy fej vöröshagyma
5 dkg zsír
1 dkg fűszerpaprika
1 db zöldpaprika
1 db paradicsom
ELKÉSZÍTÉS

A nyúlpörkölthöz legjobb a lapocka, de felhasználhatjuk hozzá a nyakat, a hasrészt és a belsőségeket. A nyúlhúst kockára daraboljuk és leforrázzuk. Utána váltott hideg vízben lemossuk és jól lecsöpögtetjük. A megtisztított vöröshagymát lereszeljük. A zöldpaprikát és a paradicsomot megmossuk és cikkekre vágjuk.

A vöröshagymát a zsíron megpirítjuk, tűzről levéve hozzáadjuk a húst, megsózzuk és fedővel lefedve, lassú tűzön pároljuk. Közben elpárolgó levét kevés vízzel pótoljuk. Amikor a hús már félig megpuhult, hozzáadjuk a zöldpaprikát és a paradicsomot és készre pároljuk.

Tálalás

A nyúlpörköltet előmelegített tálba rakjuk és sós burgonyát, valamint idényjellegű salátát kínálunk hozzá.

Vissza az elejére

Nyúlpaprikás

Hozzávalók

1 kg nyúllapocka
1 fej vöröshagyma
5 dkg zsír
1 dkg fűszerpaprika
1 db zöldpaprika
1 db paradicsom
2 dkg liszt
1,5 dl tejföl

ELKÉSZÍTÉS

A nyúlpaprikás ugyanúgy készül, mint a nyúlpörkölt, csak a végén a levét tejfölös habarással besűrítjük. Előmelegített tálban kínáljuk, tetejét meglocsoljuk tejföllel és galuskaköretet adunk hozzá.

Vissza az elejére

Rakott vadnyúl

Hozzávalók

1 kg kicsontozott vadnyúlhús
1 fej kelkáposzta
2 fej vöröshagyma
20 dkg császárszalonna
5 dkg zsír
15 dkg sárgarépa

őrölt bors

ELKÉSZÍTÉS

A kelkáposztát kettévesszük, torzsát kivágjuk, leveleire szedjük és sós vízben néhány percig főzzük. A szalonnát vékony szeletekre vágjuk. A sárgarépát és a vöröshagymát megtisztítjuk és karikákra vágjuk. A húst megmossuk és kisebb kockákra vágjuk.

A nyúlhúst a zsír felén addig pirítjuk, amíg szép piros színe lesz. A maradék zsíron megpirítjuk a vöröshagymát, majd hozzáadva a sárgarépát tovább pirítjuk. A húst is és a sárgarépát is sóval, borssal ízesítjük. Egy mély tepsi vagy egy tűzálló tál alját kibéleljük a szalonna felével. Felváltva rakjuk rá a húst és a sárgarépát addig, míg el nem fogy. Tetejét betakarjuk a maradék szalonnával. Aláöntünk 1-2 dl vizet, alufóliával lefedjük és mérsékelt hőfokon sütőben készre pároljuk. Összeállítás közben még ízlés szerint fűszerezzük. Azonnal, forrón tálaljuk.

Vissza az elejére

Párolt őzcomb

Hozzávalók

75 dkg őzcomb
10 dkg füstölt szalonna
2 szál sárgarépa
1 szál petrezselyemgyökér
1 fej hagyma
1 babérlevél
1 gerezd fokhagyma
2 evőkanál paradicsompüré
2 evőkanál liszt
5 dkg zsír
2 dl vörösbor
egész bors

ELKÉSZÍTÉS

Az őzhúst a metéltre vágott szalonnával megtűzdeljük, forró zsírban átsütjük. A sárgarépát, petrezselyemgyökeret, hagymát megtisztítva karikára vágjuk, a sült zsírjában megpirítjuk, paradicsompürét, lisztet keverünk bele, pirítjuk, majd hozzáadjuk az összezúzott fokhagymát, a babérlevelet, az egész borsot, végül az őzhúst, és 2 dl vörösborral – az elfőtt levét szükség szerint vízzel pótolva – fedő alatt puhára pároljuk. Még jobb ízű lesz, ha egy fél narancsot és 5 dkg ribizliízt is keverünk bele, és leöntjük vele, és párolt rizzsel, áfonyával tálaljuk.

Vissza az elejére

Őzgerinc sütve

Hozzávalók

80 dkg őzgerinc
10 dkg füstölt szalonna
2 dl vörösbor
10 dkg zsír

ELKÉSZÍTÉS

A gerincet sűrűn megtűzdeljük vékony füstöltszalonna-szeletekkel, forró zsíron minden oldalát átsütjük, majd a bort ráöntve fedő alatt pároljuk. Ha a hús megpuhult, zsírjára sütjük. Párolt rizzsel és áfonyával tálaljuk.

Vissza az elejére

Tárkonyos őzgerinc

Hozzávalók

1 kg őzgerinc
10 dkg szalonna
5 dkg zsír
1 kávéskanál liszt
1 dl tejföl
étolaj
1 evőkanál ecetben eltett tárkonylevél

törött bors
2 dkg vaj

ELKÉSZÍTÉS

A megtisztított őzgerincet szalonnával megtűzdeljük, megsózzuk, megborsozzuk, és étolajjal megkenve egy fél óráig állni hagyjuk. Ezután tepsibe tesszük, forró zsírral leöntjük, és a sütőben rozsdavörösre sütjük, közben olajjal kenegetjük, hogy ki ne száradjon. Ezután a húst a vágódeszkán a csontjáról óvatosan lefejtjük, négy szeletbe vágjuk, és visszarakjuk a csontra.

Az ecetes tárkonyt a vajban megpároljuk, beletesszük a pecsenye zsírjába, meghintjük liszttel, föleresztjük egy kevés vízzel – vagy borral – és a tejföllel. Jól felforraljuk. A húst tálra rakjuk, és a mártással leöntve tálaljuk. Kis burgonyagombócokat vagy burgonyafánkot adunk hozzá.

Vissza az elejére

Őzgerinc

Hozzávalók

kb. 1 kg őzgerinc
20 dkg vegyes zöldség

bors
10 dkg szalonna
2 dl vörösbor (vagy meggybefőtt leve)
1 evőkanál zsír
2-3 kockacukor
1 dl tejföl
1 evőkanál liszt

ELKÉSZÍTÉS

Az őzgerincet – ha frissen készítjük el – megtűzdeljük a szalonnával. A zsírt megforrósítjuk, beletesszük a megtisztított és fölszeletelt zöldségeket, megsózzuk, megborsozzuk, rárakjuk a húst, és vízzel hígított vörösborral – vagy a meggybefőtt levével – megöntözve, fedő alatt egészen puhára pároljuk. Ha a hús megpuhult, kiszedjük a lábosból, tepsire tesszük, és a sütőben átsütjük, hogy a szalonna megpiruljon rajta, de vigyázzunk, hogy ki ne száradjon, ezért öntözgessük.

A lábosban maradt zöldséget zsírjára pirítjuk. Ha a zöldség már jó barna félrehúzzuk a lábosban, és a zsírban 2-3 szem kockacukrot is megpirítunk. (Ha a befőtt levével öntözzük a húst, nem kell cukrot pirítani.) Föleresztjük egy kevés vízzel és jól összeforraljuk. A tejfölt a liszttel simára keverjük, a mártásba öntjük, felforraljuk, majd rászűrjük az előzőleg fölszeletelt húsra.

Vissza az elejére

Őzpörkölt

Hozzávalók

70-80 kg őzhús
3 fej hagyma
1 gerezd fokhagyma
1 evőkanál pirospaprika
5 dkg zsír
2 evőkanál lecsó vagy 1 zöldpaprika és 1 paradicsom



ELKÉSZÍTÉS

A finomra vágott hagymát a zsírban megpirítjuk, meghintjük pirospaprikával, belekeverjük az összezúzott fokhagymát, a kockára vágott őzhúst. Megsózzuk, és egy kevés vízzel fedő alatt pároljuk. Többször megkeverjük, és szükség szerint pótoljuk a vízét. Ha a hús puhulni kezd, belekeverjük a lecsót – vagy a gerezdekre vágott zöldpaprikát és paradicsomot, puhára pároljuk.

Párolt rizzsel tálaljuk.

Vissza az elejére

Vaddisznóhús lencsével

Hozzávalók

80 dkg vaddisznócomb
10 dkg vegyes zöldség
1 fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
5 dkg vaj
2 dl vörösbor
5 dkg zsír
5 dkg paradicsompüré
10 dkg füstölt szalonna

őrölt bors
3 kanál Worcester


ELKÉSZÍTÉS

A zöldségeket és a vöröshagymát megtisztítjuk és karikára vágjuk. A fokhagymát összezúzzuk. A szalonnát felszeleteljük és kakastaréjokat sütünk. A vaddisznóhúst sóval, borssal bedörzsöljük és forró zsíron minden oldalát hirtelen megsütjük. A vajon a zöldségeket és a vöröshagymát megpároljuk, hozzáadjuk a fokhagymát, sóval, borssal, Worcesterrel ízesítjük, felengedjük vörösborral és felforraljuk.

A párolt zöldségeket ráöntjük az elősütött húsra, fedővel lefedjük és lassan készre pároljuk. Amikor a hús megpuhult, kivesszük és pihentetjük. A visszamaradt zöldséges levet paradicsompürével ízesítjük, átpasszírozzuk és felforrósítjuk. A húst vékonyan felszeleteljük és tálra rakjuk.

Tálalás

A forró mártást a hússzeletekre öntjük és tetejére rakjuk a kakastaréjokat. Köretként lencsefőzeléket adunk hozzá.

Vissza az elejére

Vaddisznóbordák roston

Hozzávalók

80 dkg vaddisznókaraj
80 dkg burgonya
1 dl olaj

ELKÉSZÍTÉS

Egy fiatalabb vaddisznókarajról a csontokat lefejtjük. Az így kapott csont nélküli karajt 1 cm szélesen bevagdaljuk, majd felszeleteljük. Mindkét oldalukat olajba mártjuk és hűtőszekrényben pihentetjük. A burgonyát héjában megfőzzük, meghámozzuk és félbevágjuk.

A bordákról az olajat letöröljük, besózzuk és forró rostélyon megsütjük. A rostélyra rakjuk a félbevágott burgonyát is, és sütés közben az összegyűlt pecsenyelével locsolgatjuk.

Tálalás

Egy tálra párolt vörös káposztát rakunk, erre helyezzük a bordákat és a sült burgonyát.
Az egészet meglocsoljuk a pecsenyelével.

Vissza az elejére

Tihanyi vaddisznóragu

Hozzávalók

80 dkg vaddisznólapocka
5 dkg petrezselyemgyökér
fél dl olaj
1 fej lilahagyma
1 gerezd fokhagyma
10 szem borókabogyó
3 dkg paradicsompüré
5 dl vörösbor
negyed pritaminpaprika

őrölt bors
kakukkfű


ELKÉSZÍTÉS

A zöldséget, a vöröshagymát megtisztítjuk és apró kockára vágjuk. A fokhagymát összezúzzuk. A vaddisznóhúst megmossuk és kockára vágjuk.

A zöldséget és a vöröshagymát forró olajon megpirítjuk, majd hozzáadjuk a vaddisznóhúst és tovább pirítjuk. Hozzáadjuk a fokhagymát, a kakukkfüvet, a borókabogyót, a pritamint, a paradicsompürét és sóval, borssal ízesítjük. Kevés vörösbort öntünk alá és fedővel lefedve lassan pároljuk. Ha leve elpárolog, mindig vörösborral pároljuk.

Tálalás

A vaddisznóragut előmelegített tálra szedjük és főtt kagylótésztát adunk mellé. Természetesen Tihanyi kékfrankos illik hozzá.

Vissza az elejére

Vaddisznó vörösborban

Hozzávalók

1 kg vaddisznócomb
1 fej vöröshagyma
1 szál sárgarépa
1 szál petrezselyemgyökér
1 fej zeller
3 dl vörösbor
1 szál torma


ELKÉSZÍTÉS

A húst jól megmossuk, letisztítjuk, bedörzsöljük hagymával, sóval, lábosba tesszük, ráöntjük a vörösbort, és annyi vizet, amennyi ellepi. Mellétesszük a metéltre vágott zöldséget, és lassú forralással főzzük. Ha elfőtte a levét egy kevés vízzel pótoljuk. Ha megpuhult, a levében hagyjuk kihűlni. Tálaláskor vékonyan fölszeleteljük, reszelt tormával és aszpikszerű kocsonyával tálaljuk.

Vissza az elejére

Vadmalacszelet roston

Hozzávalók

80 vadmalaccomb
1 nagy fej vöröshagyma
1 dl olaj

Grill fűszerkeverék

ELKÉSZÍTÉS

A vadmalaccombból 8 kisebb szeletet vágunk. Széleit kissé bevagdossuk és kiverjük. Megsózzuk, beszórjuk a fűszerkeverékkel és legalább 2 órára hidegre tesszük, hogy a fűszer jól átjárja a húst. A vöröshagymát megtisztítjuk karikára vágjuk és bő, forró olajban aranysárgára sütjük.

Azon az olajon, amelyen a vöröshagymát pirítottuk, megsütjük a vadmalacszeleteket.

Tálalás

Egy tálra párolt vörös káposztát rakunk, néhány szőlőszemet szórunk rá és erre helyezzük a vadmalacszeleteket. A húsok tetejére halmozzuk a vöröshagymát és meglocsoljuk a pecsenyelével. Külön tálban burgonyapürét adunk hozzá.

Vissza az elejére

Párolt vadkacsa

Hozzávalók

1 vadkacsa
10 dkg füstölt szalonna
25 dkg vegyes zöldség
1 vöröshagyma
2 dl vörösbor
8 dkg zsír
2 dl tejföl
egy mokkáskanál mustár
1 babérlevél
1 evőkanál cukor
1 citrom
só, bors
1 evőkanál liszt


ELKÉSZÍTÉS

A lenyúzott kacsát kiáztatjuk, megsózzuk, és szalonnacsíkokkal megtűzdeljük. A karikára vágott vegyes zöldséget és hagymát a fele zsírban – tepsiben – megpirítjuk, hozzáadjuk a citromhéjat és a babérlevelet, rárakjuk a kacsát és a megforrósított zsírral leöntjük. Egy kevés vizet és vörösbort is öntünk alá, és gyakori öntözgetés közben puhára – de pirosra – sütjük. Ha a hús teljesen megpuhult, deszkára szedjük.

A zöldséget levével együtt áttörjük, hozzátesszük a megpirított cukrot, meghintjük liszttel, elkeverjük és egy kevés vízzel feleresztjük. Tejföllel, mustárral, citromlével ízesítjük.

A kacsát fölszeleteljük, belerakjuk a mártásba és felforraljuk. A húst tálra tesszük, néhány kanálka mártást öntünk alá, és burgonyafánkkal vagy krokettel tálaljuk. A többi mártást külön csészében adjuk hozzá.

Vissza az elejére

Mandulás őzszeletek

Hozzávalók

80 dkg őzcomb
2 db tojás

6 dkg liszt
5 dkg darált mandula
4 dkg vaj
szerecsendió

fél dl konyak
25 dkg meggy
a sütéshez olaj

ELKÉSZÍTÉS

A meggyet megmossuk és kimagozzuk. A darált mandulát összekeverjük a liszt felével. Az őzcombból 8 kisebb szeletet vágunk, amelyeket sóval és reszelt szerecsendióval fűszerezünk. A tojásokat felverjük.

Az őzszeleteket előbb lisztbe, majd tojásba, végül a mandulás lisztbe mártjuk. Felforrósított olajon mindkét oldalukat megsütjük. A vajon jól felforrósítjuk a kimagozott meggyet, közben állandóan kevergetjük.

Tálalás

Egy tál közepére mogyoróburgonyát halmozunk, ráhelyezzük az őzszeleteket és köré rakjuk a felforrósított meggyet, amit leöntöttünk konyakkal és meggyújtjuk.

Vissza az elejére

Vörösboros őzpörkölt

Hozzávalók

1,5 kg őzhús
2 nagy fej vöröshagyma
20 dkg zsír
3 dl vörösbor
3 dkg fűszerpaprika
csípős paprika

bors
ízlés szerint Piros Arany


ELKÉSZÍTÉS

A megmosott húst kockára vágjuk, a hagymát finomra aprítjuk. A hagymát zsíron megpirítjuk, tűzről levéve hozzáadjuk a fűszerpaprika felét és a húst. Jól összekeverjük, fedővel lefedjük és lassan pároljuk. Ha kell, kevés bort öntünk hozzá. 1 óra múlva hozzáadjuk a maradék fűszerpaprikát. Piros Arannyal, sóval, borssal ízesítjük. Ráöntjük a maradék vörösbort és készre pároljuk.

Tálalás

A pörköltet előmelegített tálba rakjuk, zöldpaprikával és paradicsommal díszítjük. Sós burgonyát és idényjellegű salátát adunk hozzá.

Vissza az elejére

Zöldséges őzragu

Hozzávalók

80 dkg őzlapocka
1 fej vöröshagyma
2 dl vörösbor
12 dkg füstölt szalonna
30 dkg mirelit vegyes zöldség
1 db húsleveskocka
1 db babérlevél

őrölt bors
3 dkg paradicsompüré
1 dkg liszt


ELKÉSZÍTÉS

Az őzlapockát megmossuk és kockára vágjuk. A szalonnát vékony csíkokra vágjuk.
A vöröshagymát megtisztítjuk és lereszeljük. A szalonnát kisütjük, zsírján megpirítjuk a vöröshagymát, hozzáadjuk az őzhúst és zsírjára pirítjuk. Meghintjük liszttel, jól összekeverjük és felöntjük vörösborral és lassan, fedő alatt pároljuk. Amikor az őzhús félig megpuhult, hozzáadjuk a mirelit zöldségeket, a babérlevelet és sóval, borssal, paradicsompürével ízesítjük. Felöntjük annyi vízzel, amennyi éppen ellepi, beletesszük a húsleveskockát és lefedve, lassú tűzön készre pároljuk.

Tálalás

Az őzragut előmelegített tálba rakjuk és párolt rizst adunk hozzá.

Vissza az elejére

Tűzdelt fácán

Hozzávalók

2 db fácán
10 dkg zsír
15 dkg füstölt szalonna
1 kanál paradicsompüré

majoránna
3 dkg liszt
20 dkg alma
2 dkg cukor
szegfűszeg
fahéj


ELKÉSZÍTÉS

A szalonnát vékony csíkokra vagdaljuk. A fácánt megtisztítjuk, megmossuk, mellét és combjait gazdagon megtűzdeljük szalonnacsíkokkal. A fácánt kívül-belül besózzuk, hasüregébe majoránnát szórunk. Combját és szárnyait zsineggel rögzítjük. Az almát meghámozzuk és vékony cikkekre vágjuk.

Egy tepsit kikenünk zsírral, belerakjuk a fácánt, és a maradék forró zsírral leöntjük. Középmeleg sütőben, saját levével locsolgatva szép pirosra sütjük. A sütési idő a fácán korától függ, kb. 1,5 óra. Feldarabolás előtt legalább 20 percig pihentetjük. Feldarabolása a szárnyasokhoz hasonlóan történik. Visszamaradt zsírjából paradicsompüré és liszt hozzáadásával pecsenyelevet készítünk. Közben az almát annyi vízben, amennyi ellepi megfőzzük. Cukorral, szegfűszeggel, fahéjjal ízesítjük. Amikor az alma teljesen puhára főtt, szétturmixoljuk és jól lehűtjük.

Tálalás

A fácándarabokat tálra rakjuk, pecsenyelevével átfényezzük. Párolt rizst, és a jól lehűtött almapürét adjuk hozzá.

Vissza az elejére

Párolt fürjek

Hozzávalók

4 db fürj
1 fej vöröshagyma
10 dkg füstölt szalonna
5 dkg zsír
10 dkg petrezselyemgyökér
10 dkg sárgarépa
1 db húsleveskocka
3 dkg vaj

őrölt bors
rozmaring
apróra vágott zöldpetrezselyem
2 üveg gyöngyhagyma-konzerv


ELKÉSZÍTÉS

A szalonnát vékony szeletekre vágjuk. A zöldségeket megtisztítjuk és kockára vágjuk.
A megmosott fürjek belsejét beszórjuk rozmaringgal, külső részüket enyhén besózzuk és beburkoljuk a szalonnaszeletekkel. A vöröshagymát karikára vágjuk. A vöröshagymát a zsíron megpirítjuk, hozzáadjuk a vegyes zöldséget és tovább pirítjuk. Amikor leve elpárolgott, az egészet átöntjük egy tepsibe, rárakjuk a fürjeket és kevés vizet öntünk alá, melyben feloldjuk a húsleveskockát. Alufóliával lefedjük és puhára pároljuk. Közben a vajon a gyöngyhagymát megpirítjuk, sóval, borssal fűszerezzük, zöldpetrezselyemmel díszítjük. Mikor a fürjek megpirultak, pihentetjük és félbevágjuk.

Tálalás

A fürjeket előmelegített tálra rakjuk, rárakjuk a gyöngyhagymát, sült burgonyát adunk hozzá. Salátalevéllel és kakastaréjjal díszítjük.

Vissza az elejére

Vörösborban párolt vadkacsa

Hozzávalók

2 db vadkacsa
10 dkg petrezselyemgyökér
10 dkg sárgarépa
1 fej vöröshagyma
1 l vörösbor
3 db paradicsom
fél dl olaj
1 db babérlevél
5 szem bors
6 dkg liszt
4 dkg cukor

kakukkfű
5 szem szegfűbors
szerecsendió

ELKÉSZÍTÉS

A megtisztított vadkacsák bőrét lenyúzzuk, nyakát, szárnyvégeit levágjuk. A szárnyasokra jellemző módon feldaraboljuk. A zöldségeket, a vöröshagymát megtisztítjuk,
a paradicsomokat megmossuk és karikákra vágjuk. Az olajon hirtelen megpirítjuk a zöldségeket, a vöröshagymát, majd a paradicsomot. Hozzáadjuk a húst és tovább pirítjuk. Amikor zsírjára sül, felöntjük vörösborral és sóval, borssal, kakukkfűvel, szegfűborssal, szerecsendióval fűszerezzük. Belerakjuk a bőrdarabokat, a nyakat és a szárnyat, fedővel lefedjük és lassan készre pároljuk. Közben ha zsírjára sül, mindig kevés bort öntünk alá. Ha a hús megpuhult, kiszedjük és a visszamaradt zöldséges levet átpasszírozzuk. Előbb a cukrot, majd a lisztet szárazon barnára pirítjuk és hozzáadjuk a mártáshoz. Jól összekeverjük, összeforraljuk, ha túl sűrű kevés vörösborral hígítjuk.

Tálalás

A vadkacsadarabokat előmelegített tálra rakjuk és bevonjuk a forró mártással. Burgonyaropogóst és vörösbort adunk mellé.

Vissza az elejére

Birsalmával töltött vadkacsa

Hozzávalók

2 db vadkacsa
15 dkg füstölt szalonna
5 dkg zsír

4 db birsalma

ELKÉSZÍTÉS

A szalonnát vékony csíkokra vágjuk. A vadkacsát megtisztítjuk és szalonnacsíkokkal gazdagon megtűzdeljük, majd kívül-belül besózzuk. A birsalmákat meghámozzuk és cikkekre vágjuk. A vadkacsák hasüregébe rakjuk a birsalmát, és nyílást bevarrjuk, vagy hústűvel összetűzzük. A vadkacsákat tepsibe rakjuk és forró zsírral leöntjük. Sütés közben zsírjával gyakran locsolgatjuk, hogy a hús ki ne száradjon. Ha kell, alufóliával lefedjük és egy darabig így pároljuk. Feldarabolás előtt a kacsát pihentetjük. Visszamaradt zsírjából pecsenyelevet készítünk.

Tálalás

A feldarabolt kacsát tálra rakjuk, a pecsenyelével átfényezzük és párolt vörös káposztát, valamint sült burgonyát adunk hozzá.

Vissza az elejére